انتشار توسط سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (MATRADE)
مرکز نیویورک – امریکا

ایالت متحده آمریکا سال را با توقف کار بخش بزرگی از دولت آغاز کرد. کنگره جدید که با دموکراتها کنترل مجلس نمایندگان را در دست دارد، نگران بلاتکلیفی سیاست‌های آتی تجاری و بازار بورس هستند.
در زیر به چند چالش کلیدی قابل توجه در سال 2019 می پردازیم:

چین
تعرفه احتمالی جدید واردات از چین بزرگترین نگرانی است، زیرا این به این معنا است که تمام محصولاتی که از دوره های اولیه تعرفه ها معاف بودند (پوشاک، منسوجات خانگی، کفش و غیره) در یک نبرد تجاری قرار می‌گیرند. بعد از توافق برای تعویق تعرفه‌های 25 درصدی جدید برای ابتدای ژانویه، اولین دور مذاکرات در پکن نیز به پایان رسیده است. اما این نگرانی وجود دارد که اگر مذاکرات بین چین و ایالت متحده به نتیجه نرسد تعرفه‌ها تا ۲۵ درصد به طور ناگهانی افزایش می یابد که به بسیاری از شرکت‌ها ضرر خواهد رساند.
تعرفه واردات تنها چیزی نیست که به رابطه چین و آمریکا صدمه می زند، علاوه بر آن مخالفت‌‌‌ها با برخی سیاستهای خارجی و تنش‌های نظامی نیز وجود دارد. در هفته‌های اخیر چینی ها به اتحاد مجدد تایوان اشاره کرده اند، در حالی که استراتژی جدید کاخ سفید در قبال آفریقا به عنوان یک حمله به نقش چین در این قاره شناخته می شود. به علاوه، دستگیری اخیر یکی از مقامات ارشد هوآوی (Huawei) توسط کانادا و استرداد به ایالات متحده باعث ادامه حمله آمریکا به شرکت‌های مخابراتی چینی شده است.
مسئله دیگری که می تواند بر روابط ایالات متحده آمریکا – چین و زنجیره تأمین منطقه پسیفیک (Pacific) تاثیر گذار باشد، خبرهایی مبنی بر اجرایی شدن توافقنامه مشارکت همه جانبه اعضای Trance-Pacific (CPTPP) می‌باشد که بر روی شش تن از هفت عضو آن (استرالیا، کانادا، ژاپن، مکزیک، سنگاپور و نیوزلند) می‌باشد، این توافقنامه از 14 ژانویه برای ویتنام نیز به اجرا در خواهد آمد. البته ایالات متحده بعد از خروج پرزیدنت ترامپ در ژانویه 2017 شامل این توافقنامه نمی‌شود و چین جزو کشورهایی است که برای پیوستن به این توافقنامه ابرازعلاقه کرده است.

تعرفه
بحث تعرفه همچنان در صدر قرار می گیرد. بخش 301 تعرفه برای محصولات چینی همچنان موضوع نبرد است. مدیریت اجرایی متعهد برای نگهداری تعرفه 232 برای استیل و آلومینیم است. نه تنها مدیر اجرایی بر این باور است که تعرفه باعث بوجود آمدن مشاغل تولیدی می شود بلکه رییس جمهور هم از ادامه توییت درباره درآمد جمع آوری شده از تعرفه واردات راضی است.
از اواسط دسامبر، ایالت متحده بیش از 13 میلیارد دلار از جریمه تعرفه را جمع آوری کرده و بیشتر این مبلغ از محصولات تحت پوشش عوارض 301 چینی بدست آورده است و این درحالی است که رییس جمهور به طور جدی به تعرفه 323 بر روی خودرو فکر می کند.
درست قبل از تعطیلات، دفتر نمایندگی تجارت ایالات متحده (USTR) بی سر و صدا اعلام کرد، که اولین محصول را برای محصولات تحت پوشش «فهرست 1» بخش 301 تعرفه مشخص کرده است.

تجارت ایالت متحده، کانادا، مکزیک
ایالت متحده آمریکا، کانادا و مکزیک اخیراً قراردادی را برای جایگزینی قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی(NAFTA) امضا کردند. تاکنون رییس جمهور ترامپ تهدید خود را برای پایان دادن به توافق تجارت آزاد آمریکای شمالی عملی نکرده است. توقف اخیر دولت کمسیون تجارت بین الملل ایالت متحد آمریکا را تحت تاثیر قرار می دهد و توافق جدید ما بین آمریکا، کانادا و مکزیک نیازمند تأیید کنگره است، اما اگر کنگره تأیید توافق تجارت ایالت متحده، کانادا و مکزیک را به تعویق بیندازد انتظار می‌رود تهدیدات تازه منجر به پایان یافتن قرارداد تجارت آزاد آمریکای شمالی شده و همچنین باعث از سر گیری یک مناقشه در حال جریان بر سر پیشنهاد ترامپ در مورد دیوار مرزی با مکزیک شود، که توقف کامل دولت در مرزهای جنوبی را به همراه خواهد داشت.

قراردادهای جدید تجاری
در حالیکه بسیاری از فعالیتها نشان از حمایت از عمل حکومت بر سر افزایش تعرفه‌های تجاری می‌دهد، اما در مقابل ، پیشرفت مثبت کمی در زمینه مذاکرات جدید تجاری مشاهده می‌شود. مذاکره با ژاپن و اتحادیه اروپا برای سال جدید پیش‌بینی شده است، اما این گفتگوها وابسته به نتیجه برگزیت(Brexit) و وضعیت انگلستان می‌باشد.