انتشار توسط سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (MATRADE)
مرکز جاکارتا- اندونزی
فوریه 2019

سیستم OSS به منظور کمک به بازرگانان اندونزیایی و خارجی برای کسب پروانه های تجاری سریع‌تر و آسان‌تر طراحی شده است.

توماس لمبونگ رئیس هیئت هماهنگی سرمایه گذاری (BKPM) اذعان داشته است که سیستم OSS نیاز دارد به منظور سرعت بخشیدن به مراحل صدور مجوز ،مشکلات خود را بر طرف نماید.
وی روز چهار‌شنبه در جاکارتا گفت: هنوز چالشهای بسیاری وجود دارد و با مشکلات زیادی روبرو هستیم. او اضافه کرد، برای مثال، نرم افزار مربوطه باید برای برآورده شدن نیازها به روز رسانی شود. همچنین اتصال سیستم به موسسات دولتی می‌بایست بهبود یابد.
سیستم OSS در اواسط سال 2018، در ابتدا توسط دفتر هماهنگی وزارت اقتصاد راه‌اندازی شد، زیرا هیئت هماهنگی سرمایه‌گذاری آمادگی لازم برای کار با سیستم را نداشت، در نهایت در دوم ژانویه ۲۰۱۹ مدیریت سیستم را بر عهده گرفت.
تامس اشاره کرد که این سیستم به زودی بازطراحی شده و فاز جدید آن در ماه مارچ معرفی می‌گردد. او خاطر نشان کرد که در فاز جدید این سیستم توافق نامه‌ای برای مجوز ادارات منطقه ای و مرکزی تنظیم می شود که بر اساس آن صدور مجوز برای پروژه‌های بزرگ منطقه‌ای تسهیل می‌گردد.
سیستم OSS به عنوان سیستم آنلاین هماهنگ کننده مابین ادارات داخلی اندونزی و مؤسسات بین المللی عمل خواهد کرد. در این سیستم مؤسسات می‌توانند مشکلاتی که ممکن است سرمایه‌گذاران با آن مواجه می‌شوند را برای آنها نمایان سازند.
با وجود اینکه OSS سیستم در حال اجرا بود، میزان سرمایه گذاری به رقم 721.3 تریلیون روپیه (۵۱.۶۲ بیلیون دلار) در سال ۲۰۱۸ رسید، که به هدف 765 تریلیون روپیه‌ای خود دست نیافت.
تامس اظهار خوش بینی کرد و گفت که امسال اندونزی به هدف ۷۹۲ تریلیون روپیه دست پیدا می کند، او اضافه کرد که با وجود کاهش چشمگیر رشد سرمایه‌گذاری در سال ۲۰۱۸ سیگنالهایی از بهبودی اوضاع در سال جاری دریافت می‌گردد.

جمع‌بندی

سیستم OSS که برای تسریع روند مجوز کسب و کار طراحی شده است بطور قطع برای شرکت‌های مالایی به منظور درک بهتر مراحل سرمایه‌گذاری در اندونزی، و همچنین مراحل آسانتر برای هماهنگی‌های تجاری بسیار مفید است.
بر اساس این سیستم ، دیگر نیازی نیست هیچ سرمایه گذاری برای مشوق های مالی درخواست کند، زیرا سیستم بطور خودکار افرادی را که واجد شرایط دریافت هستند از طریق مدارک تایید شده آن‌ها شناسایی و تأیید می کند.
خوشبختانه به زودی سیستم OSS برای رفع نیازها و مشکلات سرمایه گذاران مالایی و ورود محصولات مالایی به اندونزی اصلاح می‌شود.