انتشار توسط سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (MATRADE)
مرکز تایپه – تایوان
ژانویه 2019

واضح و روشن است که تا دو سه دهه آینده وسائل نقلیه الکترونیکی جای موتورهای احتراق داخلی را خواهند گرفت. همانطور که قبلا توسط مدیر کل توسعه صنعتی بورا (IDB) و وزیر اقتصاد تایوان گفته شد، در طول 10 سال گذشته استفاده از اسکوتر الکترونیکی در تایوان رشد بسیار چشمگیری داشته است و به لطف حمایت دولت 150000 اسکوتر الکترونیکی در سطح شهر وجود دارند.


اسکوترهای الکترونیکی و یارانه در تایوان


در مقابل، اسکوتر هوشمند گوگورو استراتژی پوشش سراسری را دنبال می‌کند، بطوریکه، ایستگاههای بسیاری به منظور شارژ باطری در هر گوشه شهر قرار داده است. این شرکت تا کنون تعداد 1000 ایستگاه شارژ باطری در سرتاسر این کشور راه اندازی کرده است و انتظار می رود با گسترش این ایستگاه‌ها تا پایان سال 2019 این امکان برای استفاده کنندگان از اسکوتر هوشمند فراهم شود که با 5 دقیقه رانندگی به نزدیکترین ایستگاه شارژ باطری برسند.


شرکت دولتی نفت و گاز سی پی سی (CPC CORP) اولین ایستگاه شارژ باتری در تایوان راکه بر پایه انرژی تجدید پذیر و در راستای تأکید بر تعهد دولت مبنی بر ترویج صرفه جویی در مصرف کربن طراحی شده، در شهرهای جنوبی چیایی و تاینان راه اندازی کرده است. بنا بر گزارش شرکت CPC، انرژی که در باتری اسکوترهای هوشمند در شهر چیای استفاده خواهد شد انرژی خورشیدی است که توسط شرکت CPC تولید می‌شود. برنامه زمان بندی برای راه اندازی این امکانات در چیای 23 ژانویه است در حالیکه تاینا استفاده از سوخت را همانند انرژی خورشیدی از14 فوریه آغاز خواهد کرد. طبق برنامه زمانبندی امکان استفاده از انرژی خورشیدی در تاریخ ۲۳ ژانویه در شهر چیای فراهم خواهد شد، در حالیکه استفاده از این نوع انرژی در شهر تاینان از ۱۴ فوریه امکانپذیرجمع بندی می‌باشد.


به دلیل یارانه ها‌یی که توسط دولت برای تولید اسکوترهای الکتریکی در نظر گرفته شده، این اسکوترها می‌توانند با قیمتهایی ارزان فروخته شوند، که این حرکتی رو به جلو به منظور افزایش فروش داخلی آنها بوده است. فراتر از همه اینها، دفتر توسعه صنعتی بورا (IDB) به منظور گسترش و حفظ هوای پاک، بودجه‌ای را به منظور فراگیرتر کردن اسکوترهای الکتریکی تخصیص داده است. بر این اساس در تایوان هر خریدار اسکوتر 352 دلار یارانه از بودجه کل 14.2 میلیون دلاری تخصیص یافته برای آن دریافت می کند.

جمع بندی

استفاده از تکنولوژی‌های خلاقانه و نوین در زمینه انرژیهای تجدیدپذیر و پاک یکی از کلیدی‌ترین بخش‌های برنامه تحول صنعتی و اقتصادی دولت تایوان (۵+۱) می‌باشد، این مهم باعث رشد سریع و ایجاد فرصت‌های فراوان در زمینه تولید و توسعه وسايل نقلیه الکترونیکی (EV) شده است. همزمان، دولت نیز مردم را تشویق به استفاده از وسائل نقلیه الکترونیکی می‌کند، که این خود باعث رشد سریع صنایع محلی در زمینه تولید وسايل نقلیه (EV) در تایوان شده است. شرکت های مالایی باید آن را به عنوان یک فرصت جدید در بخش انرژی‌های تجدید پذیر به حساب آورده و همکاری نزدیکی با شرکتهای تایوانی برای حضور به عنوان بخشی از زنجیره تأمین در این کشور داشته باشند.