انتشار توسط سازمان توسعه تجارت خارجی مالزی (MATRADE)
مرکز ورشو
فوریه 2019

۱- پیش بینی می شود رشد ناخالص ملی اکراین از 3.1 درصد در سال ۲۰۱۸ به 2.9 درصد در سال ۲۰۱۹ کاهش یابد. پیش‌بینی شده برای دوره 2020 و 2021 رشد اقتصادی اکراین به ترتیب به 3.1 و 3.9 درصد می‌رسد (منبع: واحد اطلاعات اقتصاد).
۲- انتظار نمی رود درگیری‌ها در شرق اکراین تا سال 2023 حل شود. به هر حال صندوق بین المللی پول مبلغ 3.9 میلیارد دلار برای به تاخیر افتادن پیاده‌سازی اصلاحات بخش انرژی و بهبود اقتصادی پرداخت کرده است.
۳- عوامل مهم در کاهش رشد ناخالص ملی اکراین:
الف- انتقال از بازارهای پیشرو همچون روسیه و کشورهای مشترک المنافع از سال 2014 تا ۲۰۱۸ اتفاق افتاد. این مسئله باعث افزایش ارزش صادرات اکراین به کشورهای اروپایی، آسیا و آمریکا شد که تأثیر چشمگیری در اقتصاد اکراین داشتند. تجارت با روسیه هنوز 8.1 درصد از صادرات و 15.2 درصد از واردات اکراین را شامل می‌گردد. بودجه ۲۰۱۹ برای تصویب در پارلمان آماده شده است.
ب- همکاری اکراین با صندوق بین المللی پول، بانک جهانی و موسسات مالی اروپایی
ج- پیش بینی می‌شود ثبات اقتصادی و سیاسی داخلی باعث رشد اقتصادی اکراین گردد
د- انتخابات ریاست جمهوری آتی در آخر ماه می و انتخابات پارلمان در سپتامبر 2019، چشم انداز سیاست را بیشتر به صلح و آرامش و ثبات اقتصادی معطوف کرده است. اکراین حرکت رو به جلویش را برای وارد شدن به اتحادیه اروپا ادامه خواهد داد.
۴- پروژه‌های عمده دولتی و خصوصی
پروژه جدید و خلاقانه EU4، طرحی از اتحادیه اروپا برای همکاری و دستیابی به نتایج در چندین پروژه و برنامه مشترک، که روند پیاده‌سازی آن در حال انجام است. اکراین به عنوان یکی از اعضای اصلی برنامه هاریزن 2020 می‌باشد. در مجموع همکاری سازمان‌های اکراینی با پروژه هاریزن ۲۰۲۰ افزایش بسیاری داشته است. آخرین داده ها نشان می دهند 97 سازمان اکراینی مبلغ 17.88 میلیون یورو برای 98 پروژه دریافت کرده‌اند. در ماه جولای 2018 کمیته یوراتام (Euratom) مشارکت بین دو گروه اکراینی و اروپایی را حمایت کرد. نقشه راه برای پیوستن به منطقه پژوهشی اروپا آماده و توسط وزیر علم و آموزش اکراین تأیید شده است.

بخش های بالقوه اقتصاد اکراین
۱- وسائل پزشکی و یکبار مصرف (سرنگ ، سوزن ، بخیه، لوله های انتروکیه، ابزار تزریقی، تجهیزات الکترو پزشکی، وسایل پزشکی برای تشخیص و نظارت، لنزهای طبی شامل لنزهای تماسی، وسایل دندانپزشکی، کاغذ های حرارتی و لوازم و صندلی‌های پزشکی)
الف- برنامه‌ریزی دولت اکراین برای بهبود کیفیت مراقبت‌های بهداشتی باعث افزایش هزینه‌های این کشور در این زمینه در سال‌های اخیر شده است. یکی از دلایل آن افزایش جمعیت مسن و تقاضا برای بالابردن کیفیت مراقبت‌های بهداشتی می‌باشد، که این هزینه ۶ برابر هزینه در کشورهای اروپای غربی می‌باشد.
ب- شروع اصلاح و بازبینی پزشکی در اکراین از سال قبل و بهبود فعالیت پزشکان و کلیلنیک‌ها برای دریافت بودجه
ج- واردات بیش از 80 درصد از تجهیزات پزشکی مورد نیاز خصوصا تجهیزات پیشرفته پزشکی.

۲-بخشهایی از صنعت خودرو سازی (لاستیک خودرو، تشک کف، لاستیک، مهر و موم، سرپوش غبارگیر، نصب موتور، سرعت ثابت و فرمان، چکمه، بوته لاستیکی، گودال، کوپلینگ، شیلنگ رادیاتور، تثبیت کننده، لینک ها، شفت درایو، یاطاقان، ترمز و شلنگ های کلاچ)

دلایل

الف- کاهش 5 تا 6 برابری تعداد خودرو های فروخته شده در اکراین از 5 سال پیش . بعلاوه وجود موانع بسیار در راه واردات خودروهای روسی و به تبع ان افزایش سالیانه 20 درصدی واردات لوازم یدکی آسیایی
۳- مواد اولیه خوراکی و نوشیدنی (پودر کاکائو / کره، امولسیفایرها، طعم‌دهنده غذا، میوه های عجیب و غریب، کنسانتره آب، کنسانتره طعم، روغن نباتی، محصولات نارگیلی)
دلایل
الف- نقش ویژه تولید و فرآوری مواد غذایی در اقتصاد اکراین و همچنین وجود گردشگر و افزایش قدرت خرید مردم
ب- وجود تقاضا برای غذا ها و نوشیدنی های آسیایی